ЯК БЕЗПЕЧНО ОРГАНІЗУВАТИ ОСВІТНІЙ ПРОЦЕС В ОНЛАЙН-ФОРМАТІ?

З метою підвищення рівня цифрової обізнаності та створення безпечних умов для українців у кіберпросторі відбулася міжнародна конференція за підсумками роботи минулого року «Безпечний онлайн 2020: Сучасні виклики» 19-20 січня 2021 року.

Організаторами конференції виступили Міністерство цифрової трансформації України спільно з Міністерством внутрішніх справ за підтримки Консультативної місії Європейського Союзу та Міжнародного союзу електрозв’язку. Участь у конференції взяли понад 35 спікерів із різних країн.

Теми лекцій та панельних дискусій:

 • «Сучасні небезпеки інтернету та способи боротьби з ними»;
 • «Шляхи побудови безпечного онлайн-простору в Україні»;
 • «Вплив порнографії на свідомість дітей і дорослих»;
 • «Сексуальне насильство в цифровому середовищі»;
 • «Блокування матеріалів та проблеми із законодавством»;
 • «Штучний інтелект»;
 • «Поради батькам щодо безпеки дітей в інтернеті»;
 • «Дезінформація та фейки».

«Як показують дослідження, за період карантину на 80% зросла кількість часу, протягом якого діти перебувають у цифровому середовищі – не тільки під час навчання, а й поза ним. 85% батьків зазначають, що не знають, що робити з такими проблемами, як створення безпечних умов у цифровому середовищі для дитини та до кого звертатися в разі виявлення загроз у цифровому середовищі. Тому важливо формувати цифрову компетентність дітей, батьків та педагогів», – зазначила державна експертка Міністерства освіти і науки України Оксана Савицька під час однієї з панельних дискусій щодо кібербулінгу.

Також експертка виділила важливі питання щодо організації безпечного освітнього процесу в кіберпросторі. Це насамперед план дій педагогів під час заняття, якщо трапляється кібератака або використання некоректного цифрового контенту, та перелік вебресурсів, які відповідають вимогам безпеки даних.

Крім того, учасники конференції обговорили такі питання, як важливість співпраці батьків і вчителів щодо перебування дитини в цифровому просторі, безпека самого вчителя, захист підключених до інтернету пристроїв, які використовуються під час організації освітнього процесу.

Йшлося про те, що найкращий спосіб захистити всіх учасників освітнього процесу в мережі під час навчання – це комунікація між батьками, вчителями та управлінцями щодо можливих ризиків та способів їх упередження.

Конференція відбулася в інноваційному відеоформаті — безкоштовно подивитися два дні лекцій і панельних дискусій можна на YouTube-каналі Мінцифри.

Зазначимо, керівник закладу освіти в разі отримання заяви або повідомлення про випадок булінгу невідкладно повідомляє територіальний орган (підрозділ) Національної поліції України (наказ МОН від 28.12.2019 року № 1646).

За даними Національної поліції України, протягом 2020 року працівниками правоохоронних структур складено 242 (2019 рік – 344) адміністративні протоколи за скоєння булінгу. 

За інформацією Державної судової адміністрації України, у 2019 році на розгляді судів за статтею 173-4 «Булінг (цькування) учасника освітнього процесу» КУпАП  перебувало  387 справ, з яких 248 було розглянуто. За результатами розгляду, у 114 справах накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на загальну суму 114 849 грн, у 10 справах – у вигляді громадських робіт. 

Також у разі, коли дитина вчинила булінг (цькування), вона береться на профілактичний облік підрозділами ювенальної превенції Національної поліції України (Наказ Міністерства внутрішніх справ України). Підставами для взяття дитини на профілактичний облік, зокрема, є:

 • вирок (постанова) суду, що набув(ла) чинності, про застосування до дитини покарання, не пов’язаного з позбавленням волі;
 • копія постанови суду щодо притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення дитини чи батьків або осіб, які їх замінюють.

За оперативною інформацією Національної поліції України, на відповідному обліку перебуває 15 дітей (7 з них молодше 14 років).

Джерело: МОН України

ПРИВІТАННЯ МІНІСТРА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ СЕРГІЯ ШКАРЛЕТА З ДНЕМ СОБОРНОСТІ

Дорогі українці!  

22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві відбулася одна з найважливіших історичних подій  – проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. «Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка», – йдеться в Універсалі Директорії УНР.

День злуки УНР та ЗУНР об’єднав українців в єдину велику незалежну Державу. Це був крок, який розпочав новий етап боротьби за зміцнення й територіальну цілісність та заклав фундамент для подальшого становлення України як держави.

Наша мета – зберегти соборність і незалежність Батьківщини, попри негаразди та виклики сьогодення.

Впевнений, що Україна непереможна. Історія показала, що українці здатні боротися та досягати поставлених цілей.  

Тож вітаю всіх із Днем соборності України! Бажаю міцного здоров’я, довголіття, вагомих досягнень у праці, мирного неба над головою! Єдності нам усім та благополуччя! 

Тиждень документального кіно в ЦДЮТ

Карантинні обмеження посилили виклики, які стоять перед закладами освіти України. Ці виклики актуальні і для закладів освіти Бердянська, а особливо для закладів позашкільної освіти. Приклад неформальної освіти в Європі свідчить, що якісна освіта в закладі позашкільної освіти можлива і за суттєво меншої кількості оф-лайн занять. Але це вимагає грамотного застосування онлайн-технологій з відповідними методичними підходами, що забезпечують ефективне поєднання безпосередньої, опосередкованої форми взаємодії вихованців та педагогів у вигляді змішаного навчання. Це поєднання офлайн та онлайн навчання у різних пропорціях.

Тому, під час вимушеного локдауну, з 10 по 17 січня 2021р., в онлайн-форматі, в ЦДЮТ відбувся Тиждень документального кіно в рамках проекту «Змішаному навчанню- ТАК!». Всі фільми, які були відібрані для показу, розраховані на дитячу аудиторію. А зручність перегляду була забезпечена професійною платформою ZOOM, яку надало нам керівництво Мережі кіноклубів Docudays UA України.

Ініціатор заходу, заст. директора та керівник кіноклубу Марина Масютіна запросила до участі гуртківців середнього та шкільного віку, які займаються в різних гуртках: «Дебати», «Юн прес», Ансамбль «Сонечко», Ансамбль  «Марлен», «Говоримо польською», Ансамбль  гітаристів, ізостудія «Фантазія», театральний.

Всього в переглядах та обговоренні 12 фільмів взяло участь 180 осіб! Деякі з вихованців вперше брали участь в подібному заході, деякі ( наприклад Юн- прес, Дебати, Психологічні студії) були учасниками як постійних засідань, так і Мандрівного кінофестивалю. Деякі діти, яким дуже сподобалось, подивились декілька фільмів та прийняли участь в обговоренні, роботі в малих групах, опитуванні тощо. Ось їх думки.

«Ми переглянули документальний фільм “Лізо, ходи додому”. Фільм знятий дуже добре, хоч він і здається спокійним, але дивитися його неможливо без внутрішньої напруги. Мені він сподобався тим, що зачіпає актуальні проблеми нашого часу, що стосуються прав дітей. У світі є мільйони сімей з такими проблемами, і про них треба говорити, щоб у малечі був шанс вирости нормальними членами суспільства й жити щасливим життям. Найбільше мою увагу привернули “німі сцени”, де ніхто нічого не розповідав, але через образи, якісь події або предмети ми розуміли сенс і навіть могли знайти щось своє.

В цілому фільм у мене викликав шок і жах: в яких страхітливих умовах живе бідна дитина, як на ній зриваються батьки, вона живе в якомусь хаосі. Дівчинка щодня тікає з дому, щоб елементарно побути в тиші, і не хоче повертатися, бо їй страшно. Але навіть в такій безпросвітній безвиході вона живе своєю мрією і намагається її здійснити. Для мене це також є показником, що яким би не було твоє життя – не припиняй мріяти і роби щось для здійснення своїх мрій». ( Поліна Зайцева, гурток «Психологічні студії»)

 «Сьогодні, 14.01.2021, о 15:00, я прийняла участь у конференції в zoom, на якій учасники дивилися фільм «Булер» та спілкувалися на тему цькування у громадських місцях. Мені сподобалася як ідея заходу, так і проведений там час. Фільм цікавий для перегляду, а обговорення дає нові знання та допомагає більш вникнути у тему. Фільм є документальним. У ньому задукоментовані справжні відео-реакції дорослих (батьків, адміністрації школи, вчителів) на агресивну поведінку дітей в адрес інших дітей. Вчить, у випадку булінгу у твою сторону, не мовчати, розповідати про це. Не применшувати свої проблеми. Показує, як булінг впливає на дитину та її родину.

Я проти насилля у всякому його прояві. Це псує життя та ментальне (іноді і фізичне) здоров’я людині та розповсюджує «яд» по спостерігачам. Я ніколи не здійснювала насилля та не була його жертвою, чому я дуже рада!!» ( Оздемір Дерія, гурток «Дебати».

«Цей тиждень в Центр дитячо-юнацької творчості імені Євгенії Руднєвої присвячений перегляду документального кіно. Вихованці ансамблю (середня та старша групи)  17 січня мали змогу подивитись документальну стрічку “Джованні та балет на воді”. Це фільм про мрію дитини та шлях до досягнення цієї мрії. Вперше, в змаганнях з сінхронного плавання в Нідерландах взяв участь хлопчик! Наполегливі тренування та мотивація допомогли йому  на цьму шляху.

Дякуємо організаторам за те, що ми непросто переглядали кіно та аналізували, ми працювали в командах, обговорювали, ми готували питання, відповідали….Вихованцям та мені особисто дуже сподобалось!!!!» (Олена Шинкаренко, керівник ансамблю «Снечко»).

І на завершення ми хочемо подякувати Інні Кондратьєвій, асистенці координаторки з розвитку Мережі DOCU/CLUB за допомогу та методичний супровід події.

Традиційне методичне об’єднання вчителів музичного мистецтва

Щорічно в січні проводиться засідання методичного об’єднання вчителів музичного мистецтва м. Бердянська. За традицією у ньому беруть участь викладачі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, які діляться власним педагогічним досвідом, упровадженням нових педагогічних ідей, технологій. Так, 18 січня 2021 року доцентка кафедри Анетта Омельченко виступила на методичному об’єднанні вчителів музичного мистецтва з доповіддю-презентацією на тему: …

Здобутки учасників наукового гуртка «Музикант-науковець»

Наукова робота бакалаврів середньої освіти є невід’ємною складовою підготовки конкурентоспроможних спеціалістів і одним із важливих засобів підвищення якості підготовки фахівців з вищою освітою. 23 грудня 2020 року Радою молодих вчених БДПУ спільно із Державним університетом Малайзії штату Паханг (Малайзія), Заслуженим Автономним університетом Пуебла (Мексика), The Company «DEL a.s.» (Чехія) було ініційовано проведення ІІ Міжнародної науково-практичної …

Відтепер українською мовою мають надавати всі освітні послуги

З 16 січня 2021 року українська мова стала обов’язковою для надання всіх освітніх послуг.

Про це повідомив освітній омбудсмен Сергій Горбачов на своїй фб-сторінці.

Зокрема, учора набула чинності стаття 30 закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

Згідно з частиною 2 цієї статті, підприємства, установи та організації усіх форм власності, фізичні особи-підприємці та інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів, мають обслуговувати їх державною мовою.

“Нагадуємо основні вимоги законодавства щодо державної мови в закладах освіти, а також звертаємо увагу на те, як стаття 30 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” стосується сфери освіти.

Заклади освіти є юридичними особами, що надають освітні послуги, тобто комплекс визначених законодавством, освітньою програмою та / або договором дій, що мають визначену вартість та спрямовані, аби здобувач освіти досягнув очікуваних результатів навчання (пункт 18 частини 1 статті 1 Закону України “Про освіту”)” написав Горбачов.

Він також нагадав, що згідно зі статтею 7 Закону України “Про освіту”, мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.

Водночас, особи, які належать до національних меншин України та корінних народів, мають право навчатися в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти мовою відповідної національної меншини чи корінного народу, поряд із державною.

Посадові та службові особи підприємств, установ і організацій державної й комунальної форм власності, тобто керівники закладів освіти, працівники органів управління освітою, педагогічні, науково-педагогічні і наукові працівники, крім іноземців чи осіб без громадянства, які запрошені до закладів освіти та / або наукових установ і працюють на тимчасовій основі як наукові, педагогічні, науково-педагогічні працівники або викладачі іноземної мови, зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків (стаття 9 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”).

Також, відповідно до частини 1 статті 12 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, державна мова є робочою мовою спілкування для підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей” додав Горбачов.

Отже державна мова має застосовуватися:

 • у межах освітнього процесу, під час проведення навчальних занять (крім занять із навчальних предметів, які, згідно з освітньою програмою закладу освіти, викладаються іноземними мовами або мовами корінних народів і національних меншин);
 • у спілкуванні вчителів, викладачів, іншого персоналу закладів освіти як зі здобувачами освіти (вихованцями), так і між собою (листи МОН від 17.09.19 року №1/9-581 “Про застосування державної мови в освітньому процесі” та від 01.02.2018 року №1/9-74 “Лист щодо застосування української мови в освітній галузі”).

Джерело: НУШ

Фото: автор – rosipro, Depositphotos

Відтепер українською мовою мають надавати всі освітні послуги

Згідно з частиною 2 цієї статті, підприємства, установи та організації усіх форм власності, фізичні особи-підприємці та інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів, мають обслуговувати їх державною мовою. “Нагадуємо основні вимоги законодавства щодо державної мови в закладах освіти, а також звертаємо увагу на те, як стаття 30 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” стосується сфери освіти. Смотреть полностью

Бердянський державний педагогічний університет став Центром освітніх ініціатив Спілки автоматизаторів бізнесу

Ще з 2012 року кафедра економіки, підприємництва та фінансів веде активну роботу з формування цифрових компетенцій професійного спрямування у студентів фінансистів. На кафедрі розроблено курс «Інформаційні системи у фінансах», що спирається на широкозастосовуване програмне забезпечення в сфері фінансового обліку. У 2019 році Бердянський державний педагогічний університет підписав меморандум із громадською організацією «Спілка автоматизаторів бізнесу», а минулого року було проведено апгрейд …

УЧНІ 9-Х КЛАСІВ СКЛАДАТИМУТЬ ДПА У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ В ПИСЬМОВІЙ ФОРМІ – РОЗ’ЯСНЕННЯ МОН

У 2020/2021 навчальному році учні 9-х класів складатимуть державну підсумкову атестацію у закладі освіти в письмовій формі.

Згідно з нормативними документами атестація випускників 9-х класів може проводитися в закладі освіти або у формі зовнішнього незалежного оцінювання.

Водночас наказ МОН №1262 встановлює, що у 2020/2021 навчальному році ДПА осіб, які завершують здобуття базової середньої освіти, проводиться у закладі освіти в письмовій формі.

Відповідно, інформація про звільнення від проходження ДПА учнів 9-х класів та/або її проходження онлайн є недостовірною. 

Крім того, твердження про ускладнення ДПА для учнів 9-х класів у 2020/2021 навчальному році є необґрунтованим. Завдання для проведення атестації в закладі освіти затверджує керівник закладу освіти. За цими ж нормами ДПА проводилася у 2018/2019 навчальному році.

Нагадаємо, МОН пропонує для громадського обговорення проєкт Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти.

УЧНІ 9-Х КЛАСІВ СКЛАДАТИМУТЬ ДПА У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ В ПИСЬМОВІЙ ФОРМІ – РОЗ’ЯСНЕННЯ МОН

Водночас наказ МОН №1262 встановлює, що у 2020/2021 навчальному році ДПА осіб, які завершують здобуття базової середньої освіти, проводиться у закладі освіти в письмовій формі. Відповідно, інформація про звільнення від проходження ДПА учнів 9-х класів та/або її проходження онлайн є недостовірною.  Смотреть полностью